نوشته های دنیای فرش

آشنایی با انواع رایج فرش ترکمنستان در بازار های بین المللی

فرش ترکمنستان

وقتی صحبت از فرش ترکمنستان به میان می آید منظور فرش هایی است که در جاهای مختلف تولید می شوند. برای مثال این فرش ها در مناطقی مانند ازبکستان، ترکمنستان، ترکستان شرقی، افغانستان و بلوچستان بافته می شوند.

سبک فرش ترکمنستان شامل فرش های بسجیر، سالور، تکه، یموت و … هستند که همه این فرش ها نمونه هایی از سبکی هستند که در گذشته به نام فرش بخارا شناخته می شده است.

از معروفترین مناطقی که فرش ترکمنستان در آن تولید می شود می توان به عنوان نمونه به مناطق اشک آباد، بخاردن، گوگ تپه، قیزیل آروات و مرو اشاره کرد. فرش های ترکستان شرقی نیز، بعضا به عنوان فرش ترکمن به حساب می آیند.

آنچه فرش های ترکمن را از سایر فرش ها متمایز می سازد این است که در بافت این فرش ها از الیاف پشمی استفاده می شود.در طراحی این فرش ها اغلب الگوهای تکراری که عمدتا نقوشی از گل هستند، به کار می رود. . این فرش ها غالبا در عرض، حاشیه های پهن تری دارند و  حاشیه های طولی آنها باریکتر می باشند. رنگ غالب در این فرش ها تمام طیف رنگی قرمز، از رنگ بنفش گرفته تا رنگ قهوه ای را شامل می شود.

فرش هایی مانند تکه بخارا، ارسار، چوال، بشیر و جولم بخارابند نمونه هایی از فرش ترکمنستان هستند.

ترکمنستان کشوری در خاور میانه و آسیا است. ترکمنستان از چنوب با افغانستان و ایران، از شمال با ازبکستان و قزاقستان و از مغرب با دریای کاسپین (دریای خزر) همسایه و از طریق این دریا با کشورهای جمهوری آذربایجان و روسیه نیز همسایه است. نام کشور ترکمنستان از دو بخش “ترکمن” و “ستان” تشکیل شده که به معنای “سرزمین ترکمن ها” است. بیشتر مردم این کشور از قوم ترکمن هستند و به زبان ترکمنی (شاخه ای از زبان های ترکی تبار) صحبت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.