نوشته های دنیای فرش

1000 نکته که باید قبل از خرید فرش ماشینی خوب بدانید

فرش ماشینی

فرش ماشینی چگونه تهیه و بافته می شود؟

برای شروع می خواهیم درباره این موضوع توضیح دهیم که یک فرش ماشینی چگونه ساخته می شود و از چه موادی تشکیل شده است. فرش بعنوان یک هدیه سازمانی و هدایای تبلیغاتی نیز تهیه می شود. بیشتر فرش های ماشینی موجود در بازار از مواد پلاستیکی و بازیافتی تهیه شده اند. فرش ها مانند پارچه های ضخیمی هستند که بر روی زمین پهن می شوند. توجه داشته باشید که فقط تعداد بسیار کمی از فرش های موجود در بازار از پشم بافته شده اند و طبیعتا قیمت بالاتری هم دارند. البته لازم به ذکر است که دوام فرش های بافته شده از پشم بسیار بیشتر از فرش های بافته شده از الیاف مصنوعی است.

برای بافتن یک فرش با الیاف مصنوعی لازم است که از موادی استفاده شود که دوام بالایی داشته باشند و مقاومت فرش را به میزان قابل توجهی افزایش دهند. البته تنها جنس مهم نیست بلکه طرح فرش هم اهمیت بالایی دارد. یک فرش ماشینی علاوه بر جنس خوب باید طرح زیبایی هم داشته باشد تا مشتری آن را انتخاب کند. لازم به ذکر است که بعضی از فرش های ماشینی از مقداری الیاف مصنوعی هم استفاده می شود. گاهی ممکن است یک لایه پلاستیک به زیر فرش اضافه شود تا سطح پائین آن یکنواخت و صاف شود.

در مرحله اول بافت یک فرش لازم است که نخ ها به هم بافته شوند. این امر سبب می شود تا مقاومت و تداوم فرش بالا رود. کاملا روشن و مشخص است که هرچه مقاومت و دوام یک فرش ماشینی بیشتر باشد تمایل مشتریان برای انتخاب آن بیشتر خواهد شد.

روش های رنگرزی فرش

گاهی الیاف های به دست آمده رنگ مناسبی ندارد و برای بهتر شدن طرح فرش نیاز است که الیاف ها را رنگ کرد. چگونگی رنگ کردن الیاف ها روش های مختلف و متفاوتی دارد که در ادامه آن ها را شرح خواهیم داد.

جوش:

بهترین روش برای رنگ کردن الیاف بکار برده شده در فرش جوش است. برای این کار کافی است که رنگ شیمیایی را با الیاف های مورد نیاز در یک ظرف جوشاند. مدت زمان این جوشیدن تقریبا 4 ساعت است تا الیاف ها به درستی و کاملا رنگ بگیرند و این رنگ ماندگاری بالایی داشته باشد.

صفحه ابریشمی:

در این روش فرش در ابتدا با الیاف های بی رنگ بافته می شود. در نهایت بعد از اتمام بافت فرش ماشینی با استفاده از مواد خاص طرح را بر روی فرش چاپ می کنند. در این روش می توانید تنها از 8 رنگ استفاده کنید و دقت زیادی برای چاپ کردن این طرح ها نیاز است تا هر قسمت از طرح به درستی و در جای مناسب خود قرار بگیرد. این کار تا جایی ادامه پیدا می کند که همه قسمت های فرش طرح مناسب خود را داشته باشد.

روش غلتک

روش دیگر، روشی است که برای تزئین نقاشی های دیواری استفاده می شود. در این حالت از غلطک هایی برای چاپ طرح استفاده می شود.

لازم به ذکر است روش رنگ آمیزی فرش هر کدام از موارد فوق که باشد باید بعد از مدتی با بخار آن را خشک کرد تا ماندگاری رنگ و طرح چاپ شده بر روی آن بیشتر شود و به اصطلاح رنگ تثبیت شود.

روند نهایی

بعد از مراحل ذکر شده در بالا که شامل، تنیده شدن الیاف ها به هم و رنگ آمیزی آن ها به روشی می باشد، قسمت های مختلف یک فرش ماشینی با چسب به هم متصل می شوند. برای اطمینان از این که یک فرش ماشینی به خوبی به هم چسبده شده باشد نیاز است که بعد از اتمام همه مراحل در یک اجاق قرار بگیرد این کار سبب می شود تا قسمت ها چسبیده شده به خوبی فیکس شوند. بعد از این مراحل نیاز است که فرش بافته شده پرس شود و با دستگاه های مخصوصی پرزهای اضافی آن گرفته شود. دقت کنید که فرش بعد از همه این مراحل آماده انبار شدن و به فروش رسیدن را دارد.

مروری بر انواع مختلف الیاف فرش

فرش ها کف پوش هایی هستند که بسیار نرم می باشند. فرش به منظورهای مختلفی استفاده می شود برای آن که بدانید چه فرشی را به چه منظور خریداری کنید نیاز است که با انواع مختلف آن آشنا شوید و خصوصیات و ویژگی هر فرش را به طور کامل بدانید تا بتوانید انتخاب خوبی داشته باشید.

الیاف نایلون

الیاف نایلون این ویژگی را دارد که فرش ماشینی بافته شده با آن دوام و مقاومت بالایی دارد. این فرش ها قابلیت این را دارند که لکه های ایجاد شده بر روی آن به راحتی پاک شوند. محبوب ترین ماده برای تولید یک فرش الیاف نایلون است.

فیبر پلی استر

پلی استر از وسائل بازیافتی تهیه می شود و قابلیت رنگ پذیری خیلی بالایی دارد. لازم به ذکر است که پلی استر حساسیت زا نیست و این از مزیت های عمده این ماده به حساب می آید. اگر از طرفداران محیط زیست هستید، پلی استر به دلیل آن که از مواد بازیافتی تهیه شده است انتخاب خوبی برای شما است.

فیبر پلی پروپیلن

این الیاف شباهت زیادی به پشم طبیعی دارد و بسیار نرم است. همیت امر سبب شده تا به ماده ای محبوب برای بافتن فرش ماشینی تبدیل شود. این ماده مقاومت بالایی در برابر لکه ها دارد اما ایراد بزرگی که دارد این است که خاک را به خود جذب می کند. فیبر پلی پروپیلن به نایلون معروف است و کاربردهای زیادی در صنعت دارد.

الیاف پشم

پشم یک الیاف طبیعی است که برای بافتن فرش های دستبافت به کار می رود. توجه داشته باشید که پشم مقاومت بالایی دارد. بعضی از تولیدکنندگان برای آن که برای آن که کیفیت فرش ماشینی خود را افزایش دهند از الیاف پشم مصنوعی برای بافت فرش های خود استفاده می کنند.

شمع قالی

این جنس برای فرش های مناسب است که در قسمت های پر رفت و آمد قرار دارند. مقاومت بالای آن و همچنین لکه بری آسان فرش های بافته شده از آن سبب می شود تا عده زیادی از آن استفاده کنند.

نکته: شمع فرش برای کودکان خطرناک است. پس اگر در منزل کودک دارید از این فرش ها استفاده نکنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

شمع فرش را برش دهید

با برش دادن شمع فرش می توانید راحت تر و آسان تر آن را تمیز کنید. این کار کمک می کند تا روند پاره شدن و سابیده شدن فرش کندتر پیش رود. همچنین رد پای شما بر روی فرش مشخص نمی شود.

برای خرید فرش ماشینی به صفحه فروشگاه دنیای فرش مراجعه کنید.

شمع برش ساکسونی

این فرش ها از الیاف به هم تابیده شده تهیه شده اند. مقاومت بسیار پائینی دارند و الیاف در اثر راه رفتن یا کشیدن جاروبرقی شکسته می شوند و باعث پارگی فرش می شود. توجه داشته باشید که فرش های بافته شده با ساکسونی برای مکان هایی که رفت و آمد کمی دارند مناسب هستند. احتمال پوسیده شدن و پارگی این فرش ها بسیار بالا است.

شمع برش بافت

این فرش ها هم مانند فرش های ساکسونی بافته می شوند اما تفاوتی که دارند در این است که مقاومت این فرش بالاتر است و به راحتی پاره نمی شوند. البته توجه داشته باشید که مقاومت خیلی بالایی هم ندارند و برای مکان هایی که رفت و آمد در آن متوسط است مناسب هستند.

شمع برش Frieze

این فرش ها از رشته های به هم تابیده شده Frieze تشکیل شده اند و مقاومت بسیار بالایی دارند. این فرش ها برای مکان هایی که رفت و آمد زیادی دارند بسیار مناسب است زیرا دوام بسیار بالایی دارند.

شمع فرش مخمل خواب دار

فرش های مخملی بسیار زیبا هستند. برای مکان هایی که رفت و آمد در آن کم است گزینه مناسبی است. البته این به آن معنی نیست که فرش ماشینی مخمل مقاومت خوبی ندارند، بلکه زیبایی آن به هم می ریزد.

نحوه صحیح جارو برقی کشیدن فرش ماشینی

همه افراد می دانند که برای آن که فرش آن ها عمر بیشتری داشته باشد نیاز است که از آن محافظت کنند و در عین حال باید فرش هم به طور مرتب تمیز کرد تا گرد و خاک نگیرد برای این منظور نیاز است بدانید که چگونه باید یک فرش را تمیز کرد در ادامه قصد داریم نکته هایی را بیان کنیم که کمک می کند فرش شما دوام بیشتری داشته باشد.

انتخاب جاروبرقی مناسب

در حال حاضر انواع مختلفی از جاروبرقی ها در بازار موجود هستند که هر یک برای انجام کاری خاص و تمیز کردن قسمت های مختلفی کاربرد دارد. به عنوان مثال تعدادی از آن ها برای گرفتن گرد و غبار از طاقچه ها کارایی دارند.

توجه داشته باشید که همه جاروبرقی ها برای تمیز کردن فرش ماشینی مناسب نیستند پس در انتخاب جاروبرقی مناسب دقت کنید. اگر قصد دارید فرش ماشینی جدیدی را خریداری کنید درباره جنس آن هم سوال بپرسید و از فروشنده بخواهید جاروبرقی مناسب را به شما معرفی کند. اگر فرش شما نرم است جاروبرقی را انتخاب کنید که به آن آسیب نرساند و پرزهای فرش را از بین نبرد.

ارتفاع قابل تنظیم

بعضی از جاروبرقی این قابلیت را دارد که ارتفاع آن ها تنظیم می شود. این تنظیم ارتفاع کمک می کند که قدرت مکش جاروبرقی تغییر کند. این مزیت در زمانی که شما چندین نوع فرش داشته باشید کارایی بالایی دارد و کمک می کند که متناسب با هر فرش مکش جاروبرقی را تنظیم کنید.

تکنیک مناسب

به این موضوع توجه کنید که جاروبرقی قدرت مکش قطعات بزرگ را ندارد. اگر وسیله هایی مانند سکه یا اسباب بازی در اتاق شما وجود دارد قبل از جاروبرقی کشیدن آن ها را بر دارید در غیر این صورت ممکن است به جارورقی شما آسیب وارد شود و باعث شود که فرش کاملا تمیز نشود.

عجله نکنید!

توجه داشته باشید که هنگام جاروبرقی کشیدن دسته را به آرامی به جلو و عقب بکشید و اصلا عجله نکنید. حتی اگر کارهای شما هم عقب افتاده است باز هم در جاروبرقی کشیدن عجله نکنید زیرا این کار می تواند آسیب های جدی به فرش ماشینی شما وارد کند.

اجازه دهید جاروبرقی به آرامی فرش شما را تمیز کند. سعی کنید که دسته جاروبرقی را در جهت های مختلف حرکت دهید تا بتواند فرش را به طور کامل تمیز کند. اگر در جاروبرقی کشیدن عجله کنید ممکن است به الیاف فرش آسیب وارد شود و مجبور شوید فرش خود را عوض کنید.

در جهت معکوس هم جارو کنید

لازم به ذکر است که بعد از آن که فرش را در یک جهت تمیز کردید برعکس آن جهت را هم جاروبرقی بکشید. به عنوان مثال اگر جهت جارو کشیدن شما شمال به جنوب است پس در انتها از جنوب به شمال هم جارو بکشید تا از تمیز شدن فرش خود مطمئن شوید. توجه داشته باشید که کیسه جاروبرقی را در مدت زمان مشخصی خالی کنید تا قدرت مکش جارو برقی کاهش پیدا نکند. پر شدن کیسه جاروبرقی سبب می شود تا جاروبرقی نتواند فرش را به خوبی تمیز کند.

از متعلقات استفاده کنید

بیشتر جاروبرقی های موجود در بازار متعلقاتی دارند که کار تمیزی را راحت تر می کنند. به عنوان مثال تعدادی از آن ها سرشیلنگ هایی دارند که کمک می کند تا گرد و غبارهای قسمت های مختلف اتاق را کمک آن پاک کنید. از این متعلقات به درستی استفاده کنید تا تمیز کردن اتاق با سرعت بیشتری انجام شود.

این مقاله در حال بروز رسانی می باشد…

1 دیدگاه در “1000 نکته که باید قبل از خرید فرش ماشینی خوب بدانید

  1. بازتاب: فرش ماشینی مدرن چه فرشی است؟ | فرش تندیس خاطره کاشان - فرش ماشینی - فرش - فرش خوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.