نوشته های دنیای فرش

قیمت فرش های دستبافت و ۹ عامل موثر در آن

قیمت-فرش-دستباف

قیمت فرش های دستبافت به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد که در این مقاله ما شما را با این عوامل آشنا خواهیم کرد. با پیشرفت تکنولوژی و عوض شدن سبک زندگی مردم کمتر کسی پیدا می شود که به نوع دکوراسیون منزل خود اهمیت ندهد .فرش نیز یکی از مواردی است که بودن آن در رنگ بخشیدن به دکوراسیون خانه از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است .

هنر فرش بافی از دیرباز در فرهنگ ما ایرانی ها از اهمیت بالایی بین مردم جامعه برخوردار بوده است .خصوصاً بافت قالی های دستبافت به وسیله دستان هنرمند زنان و مردان ایرانی. امروز در این مقاله می خواهیم در مورد فرش های دستبافت و عواملی که باعث تغییر قیمت در انواع فرش های دستبافت می شود صحبت کنیم پس با دنیای فرش تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.
اگر به داشتن فرش های دستبافت علاقه مند باشید وقتی برای خرید به بازار مراجعه کرده باشید پی به این موضوع برده‌اید که بعضی از فرش های دستبافت ارزان و بعضی گرانتر هستند، حتی ممکن است گونه ای از فرش های دستبافت از نظر قیمتی با فرش های ماشینی در یک رده قرار بگیرند .

آیا می دانید تفاوت قیمت بین انواع فرش های دستبافت در چیست؟  می توان عوامل متعددی را در تفاوت‌ قیمت دخیل دانست که به شرح زیر می باشد:

دلایل تفاوت قیمت فرش های دستبافت

۱. دورگه بودن زمینه

یکی از ایرادهایی که باعث می شود یک فرش دستبافت نسبت به فرش دیگر کمتر قیمت گذاری شود دو رگه بودن زمینه می باشد. یعنی اینکه زمینه فرش از نظر رنگ یکسان نیست و بالای زمینه با پایین زمینه تفاوت رنگ دارند.

۲.کم بافی فرش

یکی از ایرادهایی که هنگام بافت فرش توسط قالی باف ممکن است به وجود بیاید تعداد گره های موجود در فرش دستبافت می باشد. لذا پیشنهاد می کنیم هنگام خرید فرش دستبافت با دقت به پشت فرش نگاه کنید و به تعداد گره ها توجه داشته باشید. اگر تعداد گره ها کم باشد و یا اینکه به صورت نامنظم در کنار هم قرار گرفته باشند این فرش دارای ایراد و از نظر قیمتی از ارزش کمتری برخوردار است. برای مثال اگر یک فرش سی رجی را در نظر بگیرید باید در هر هفت سانتی متر سی گره داشته باشد که اگر از این تعداد کمتر باشد جزء فرش های ایراد دار محسوب می شود. پس فراموش نکنید که این نکته در قیمت فرش های دستبافت بسیار مهم است.

۳. شکستگی گل قالی

تشخیص این مورد بسیار تخصصی می باشد و تنها کارشناسان و فروشندگان فرش می توانند تشخیص دهند که فرش دستبافت موجود دارای عیب می باشد و یا خیر .مثلاً گل های قالی اعم از شاه عباسی ،آویزان و ستاره‌ای دارای اندازه های استانداردی می باشند که اگر هنگام بافت این اندازه ها رعایت نشود قالی از ارزش می افتد.

۴.اندازه فرش

هر چه اندازه فرش دستبافت بزرگتر شود به تب مواد به کار رفته در آن نیز بیشتر و در نتیجه قیمت آن نیز گرانتر می‌شود. البته یک استثنا را می‌توان در نظر گرفت و آن این است که اغلب فرش ها در ایران به صورت سیستم خاص متریک بافته می شوند. (برای مثال دو در سه متر )فرش هایی که اندازه آنها در این سیستم نگنجد قیمت بالایی خواهند داشت. طبیعتا اندازه فرش ارتباط مستقیمی با قیمت فرش های دستبافت دارد.

۵.مواد به کار رفته در فرش

از آنجایی که الیاف به کار رفته در فرش دستبافت همگی طبیعی هستند، مسلماً از قیمت بالایی نیز برخوردار است .با توجه به قیمت بالای نخ ابریشم در ایران می توان گفت فرش های دستبافت ابریشمی ،گرانترین فرش های دستبافت محسوب می شوند . بعد از آن فرش های چله ابریشم در جایگاه دوم از نظر قیمت و فرش های پشم و ابریشم در جایگاه سوم قرار می‌گیرند.

۶.طرح و نقش

هر چه طرح فرش دستبافت، از ظرافت و پیچیدگی بالایی برخوردار باشد قیمت آن نیز گرانتر می شود. زیرا فرشی که نقشه پیچیده ای دارد نیازمند دقت و ظرافت و زحمت بسیار بالای قالیباف می باشد لذا قیمت فرش های دستبافت در این مورد بسیار حائز اهمیت است.

۷.نوع رنگ های به کار رفته در فرش های دستباف

به طور کلی هنگام رنگرزی الیاف فرش از دو نوع رنگ طبیعی و مصنوعی استفاده می کنند که می‌توان گفت رنگرزی فرش های دستبافت با رنگ طبیعی از قیمت بالایی نسبت به رنگ های مصنوعی برخوردار هستند. البته امروزه اولویت با استفاده از رنگ های مصنوعی می باشد.

۸.سبک بافت

سبک بافت هنرمندان قالیباف باعث تغییر قیمت فرش های دستبافت می شود. همه ما می دانیم که فرش های دستبافت ایران در جهان از جایگاه بسیار ویژه‌ای برخوردار است و سبکی که هنرمندان  قالیباف ایرانی در هنگام بافت فرش به کار می‌گیرند مثلاً با سبک بافت فرش قالیبافان هندی تفاوت دارد و همین امر باعث تفاوت قیمت خواهد شد.

۹.عمر فرش

در آخر مهم‌ترین فاکتور در تفاوت قیمت فرش های دستبافت عمر فرش می باشد که هر چه فرش قدیمی تر و عمر بیشتری داشته باشد قیمت بالایی دارد .
فرش های دستبافت از نظر قدمت و ارزش به چهار دسته تقسیم می شوند:

فرش های دستبافت نو: فرش هایی هستند که در ۵ سال گذشته توسط بافنده ها بافته شده اند.

فرش های دستبافت کهنه: این فرش ها در بازه زمانی ۵ الی ۲۵ سال پیش بافته شده اند.

فرشهای دستبافت نیمه عتیقه:این فرش ها در بازه زمانی ۲۰ الی ۶۰ سال پیش بافته شده اند.

فرش های دستبافت عتیقه یا آنتیک: فرش های عتیقه مربوط به بازه زمانی ۶۰ الی ۲۵۰ سال پیش می باشند.

کاربران و همراهان عزیز شهرفرش امیدوارم این مقاله شما را کمی با قیمت فرش های دستبافت آشنا کرده و به شما برای خرید یک فرش دستبافت با قیمت مناسب کمک کرده باشد .لطفاً نظرات انتقادات و پیشنهادات خود را در انتهای این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *